Alle Nyheter

Oppsummering av turneringssesongen 2020 :-) nå med flere bilder…

Vi har avsluttet en lang og innholdsrik turneringssesong og det er kanskje på tide å forsøke seg på en slags oppsummering.   Det har vært avviklet 30 turneringer i løpet av sesongen, inkl. seriespillene Intersport Cup og Surnadal Sparebank Challenge.

Denne blide gjengen får æren av å være representanter for årets turneringsdeltakere på Surnadal Golfpark. Bildet er tatt i forbindelse med Surnadal Sparebank Challenge 23. juni. Fra venstre Oddvar Væge, Jens Settemsdal, Dagrun Dyrnes Stromberg og Magnus Snekvik.

Det ble riktignok en litt forsiktig start våren 2020.  Vi måtte utsette åpningsturneringen i påvente av Golfforbundets koronaregler for turneringer.  Men lørdag 9. mai var vi endelig i gang, med «Åpningsturnering Hook & Slice«, der 15 deltakere stilte til start.  Magnus Snekvik (menn klasse 1), Siri Vaagland (kvinner klasse 1) og Jan Terje Moen (menn klasse 2) ble klassevinnere.

I uka etter kom det en ny runde med snøvinter – og golfbanen måtte stenges igjen.  Dermed utsettelse av oppstarten av både Intersport Cup og Surnadal Sparebank Challenge.  Men til onsdag 20. mai var snøen endelig borte, og vi kunne spille første runde av Intersport Cup 2020.  Lasse Vaseng Hansen og Dagrun Dyrnes Stromberg åpnet med hver sin rundeseier.

Her er det trioen Lasse Vaseng Hansen, Odd Sæther og Kjell Øyen som går ut på hull 1 – i årets første runde i Intersport Cup.

Torsdag 21. mai var det «Himmelspretten«, med hele 40 deltakere på startstreken.   Duoen Stian Kooyman og Tor Helge Taagvold vant knepent foran Marius Kvande og Tom Erik Kvande.    Meget gledelig med så mange deltakere, og vi såg allerede tegn til at golfsporten kunne få en bra oppsving i koronaåret 2020.

Ronny Edvardsen, Maja Bjørnaas, Knut Haugen og Jørn Einar Bjørnaas spilte sammen i «Himmelspretten».

Tirsdag 26. mai var det klart for sesongåpning i Surnadal Sparebank Challenge, der Jan Terje Moen og Tove Hilstad Garte åpnet best.

Jan Ove Bævre er en trofast turneringsdeltaker, som bl.a. kan vise til en delt 3. plass sammenlagt i Surnadal Sparebank Challenge 2020.

Og under runde 2 i Intersport Cup onsdag 27. mai skjønte vi for alvor at det var en talentfull unggutt på gang.  Marius Kvande (som ennå ikke var fylt 11 år) fikk hele 31 poeng (!) på 9-hullsrunden – som er soleklar rekord på Surnadal Golfpark.   Og det er en rekord som trolig vil stå noen år 🙂

Far Tom Erik ble forøvrig nr 2 samme kveld, med sterke 23 poeng – og som normalt ville ha holdt til seier.  Marit Sveen Kvande vant kvinneklassen samme kveld med sine 22 poeng (som også er en meget sterk poengsum).

Lørdag 6. juni spilte vi lagturneringen «Et slag mot kreft«, der kvartetten Egil Nedal, Halstein Kvande, Kristian Ansnes og Knut Haugen gikk av med seieren i scrambleturneringen, foran «Trippel Kvande + Settemsdal» med Tom Erik Kvande, Terje Kvande, Jens Settemsdal og Marius Kvande på laget.

«Et slag mot kreft» er en nasjonal turnering, der startavgiften gikk til inntekt for Kreftforeningen.   36 deltakere betalte 200 kroner hver til en meget god og viktig sak.   Det var også mulig å skaffe seg fordeler underveis i turneringen (også til inntekt for Kreftforeningen), f.eks. en ekstra putt eller kanskje å «kjøpe» Stian Kooyman til å slå ut på hull 2/11 🙂

Lørdagen etter (13. juni) var det klart for årets Eika Open i samarbeid med Surnadal Sparebank.   Dette er en fourball parturnering, der det stilte 28 deltakere / 14 par på deltakerlista.   Ken Marius Pedersen og Jan Terje Moen viste seg som en meget sterk duo – og spilte seg til hele 61 poeng (!).  De to ferske golferne vant med hele 16 poeng foran neste lag på resultatlista.

Vårsesongens største turnering var Surnadal Open lørdag 4. juli, der det var hele 43 deltakere.  I denne turneringen er det stort premiebord med gavepremier fra lokale bedrifter.   Som alltid fantastisk respons fra næringslivet!

Klassevinnere ble Trond Kristian Grødal, Tove Hilstad Garte, Palmar Brennskag, Malin Røen og Jan Terje Moen.

Geir Hansen Wilnes (Sunndal GK), Tor Helge Taagvold, Laila Eriksen Østbø og Magnus Snekvik spilte sammen i Surnadal Open.

Einar Grønnes og Malin Røen under Surnadal Open 4. juli.

Helge Wiig, Trond Kristian Grødal (som vant Surnadal Open for 2. året på rad!) og Tor Oterhals.

18. juli var det Sommerturnering Mexican scramble der laget Uten Filter med Martinus Grønnes, Tor Oterhals, Bjørn Redalen og Geir Berntsen gikk av med seieren.

Fotballgutta stilte med eget lag «Ungdomslaget» i Mexican scramble.  Fra venstre Sindre Hyldbakk Kvande, Lasse Vaseng Hansen, Tore Bæverfjord og Torstein Snekvik.

Lørdagen etter (25. juli) reiste vi til Byneset for å spille den tradisjonelle «bortebaneturneringen» Surnadal Sparebank (Away) Challenge.   Der var det Bjørn Schei som vant herreklassen (med samme poengsum som Ronny Edvardsen og Tor Helge Taagvold), mens Siri Vaagland vant kvinneklassen.  24 deltakere deltok på Byneset.

Søndag 2. august arrangerte vi en runde i den nasjonale turneringen Sissener Classic Tour på vegne av Norsk Seniorgolf.  Det var hele 47 deltakere fra 9 forskjellige klubber på startlista, men vi forsynte oss kraftig av premiebordet – med hele 4 klassevinnere fra Surnadal GK;
Allan Troelsen (klasse 2), Tove Hilstad Garte (klasse 3), Arne O. Sæter (klasse 4) og Anders Fridtjof Røen (klasse 7).   Meget sterkt spill av våre!  Både Allan Troelsen og Tove Hilstad Garte satte like godt hver sin banerekord under Sissener Classic Tour, med hhv. 67 og 72 slag.

Vi håper å få tildelt en runde Sissener Classic Tour også i 2021.  Tilbakemeldingene fra Norsk Seniorgolf etter årets arrangement tyder på at mulighetene er tilstede.

Helge Wiig, Allan Troelsen og Ole Christian Belsaas (Byneset GK) under Sissener Classic Tour på Surnadal Golfpark søndag 2. august 2020.

Lørdag 8. august var det klart for en nykommer på turneringsfronten, da vi spilte Norske Filter Open – med påfølgende sosialt samvær i redskapshuset.  Kjempeartig dag og kveld – der deltakerne også fikk både forfriskninger og overraskelser i løpet av dagen 🙂  Omkring månedsskiftet juli/august 2021 er det muligheter for gjentakelse av Norske Filter Open.

Parturneringen Norsk Filter Open ble vunnet av Marius Kvande / Terje Kvande knepent foran arrangørene Siri Vaagland / Tor Oterhals.

Lørdag 22. og søndag 23. august var avsatt til årets klubbmesterskap i Surnadal Golfklubb. Det var to spennende dager med mye bra golfspill.  Værforholdene var ikke særlig bra under avgjørende runde søndag, men stemningen var likevel god.   Årets klubbmestere ble Tove Hilstad Garte (for 14. gang!) og Allan Troelsen, men det var spenning nesten helt til slutt i begge klasser.  Øvrige klassevinnere ble Lasse Vaseng Hansen (junior menn), Heid Snekvik (kvinner), Stian Kooyman (herrer), Knut Haugen (stableford) og Marius Kvande (barn under 12 år).   Nr 2 og 3 i klasse herrer senior var Helge Wiig og Geir Garte.

Ivrige (og litt spente) deltakere før klubbmesterskapet 🙂    Fra venstre Jan Terje Moen, Reinhard Wichmann, Palmar Brennskag og Arne O. Sæter.

Marius Kvande ble klubbmester i klassen barn under 12 år.

Dagrun Dyrnes Stromberg lå bare 2 slag bak Tove Hilstad Garte etter første spilledag, men sistnevnte økte forspranget søndag og ble igjen klubbmester.   Tove ble dermed klubbmester for 14. gang siden Surnadal Golfklubb arrangerte sitt aller første klubbmesterskap i 2004 !!

Heid Snekvik ble nest beste damespiller (uavhengig av aldersklasse) etter en meget sterk andrerunde søndag.   Her sammen med medspillerne Randi Moe Sæter og Stian Kooyman lørdag.

Allan Troelsen slår her ut fra hull 1 på første spilledag under klubbmesterskapet. Helge Wiig ledet med 3 slag etter lørdagens runde, men Allan avgjorde klubbmesterskapet til sin fordel i søndagens runde, og fikk dermed revansje fra 2019.

Allerede helga etter klubbmesterskapet var det ny to-dagers turnering, denne gang «Surnadal Sparebank Open» i samarbeid med Kristiansund og Omegn GK – og klubbenes felles hovedsponsor Surnadal Sparebank.
38 deltakere var med i turneringen.  Dag 1 i Kristiansund ble ikke all verden for våre spillere, og utgangspunktet for spillerne fra Surnadal GK var heller dårlig med tanke på sammenlagtresultatene.   Tor Helge Taagvold ble vår bestemann plasseringsmessig med sin 3. plass sammenlagt i klasse hcp > 19.   Både Tor Helge Taagvold og Allan Troelsen spilte meget godt på dag 2, og spilte seg kraftig opp.

Lars Erik Fremstad fra Kristiansund og Omegn GK slår på hull 1 under Surnadal Sparebank Open.

Her ser vi John Erik Klinge (Kristiansund og Omegn GK), Trond Kr. Grødal (Kristiansund og Omegn GK) og Hallvard Kvande under Surnadal Sparebank Open.

Lørdag 5. september var det ny sponsorturnering, denne gang «nykomlingen» Møre Royal Champion, med 18 par / 36 spillere i fourball parturnering.

Håkon Sæther / Audun Moen Skei (under dekknavnet «Royale treskaller») gikk av med seieren – med to poeng foran neste lag på resultatlista.  Kjempeartig turnering med flott premiering, med opplegg under regi av marketingsjef Heid Snekvik i Talgø.   Det var også innlagt en artig quiz rundt banen, der temaet var aktuelt stoff om Talgø Møretre.

Allerede helga etter – lørdag 12. september – var det lagturnering i samarbeid med hullsponsor Sulland.
BMW eDrive Invitational var en meget populær turnering, der hele 42 spillere stilte til scramble lagturnering.  Laget «Texinj og tampeisanj» med Stian Kooyman, Tor Helge Taagvold, Brynjar Blakstad og Emil Ingdal vant relativt klart, med hele 52 poeng.

Laget «Chickenwins» med Malin Røen, Christian Madaus, Reinhard Wichmann og Dagrun Dyrnes Stromberg tok en sterk 3. plass i BMW eDrive Invitational.   Foto:  Linda Christine Magnus-Andresen.

Halstein Kvande, Øyvind Svinvik og Egil Nedal i aksjon under lagturneringen, som vi arrangerte i samarbeid med vår hullsponsor Sulland Trondheim med salgssjef Tom Erik Kvande i spissen.

Laila Eriksen Østbø og Kjell Øyen under BMW eDrive Invitational.

Ragnhild Snekvik er vår yngste kvinnelige golfer for tiden.  Ragnhild viser her god svingteknikk med driveren på hull 4 🙂

Sesongen 2020 ble også det året da resultathåndtering ble digitalisert for fullt, noe som også (delvis) skyldes korona-pandemien.  Gode gamle scorekort på papir er på vei ut, og erstattes med mobil scoreinntasting som også kan publiseres live på storskjerm i klubbhuset underveis i turneringen.
Foto:  Malin Røen

September var toppsesong for sponsorturneringer, og lørdag 19. september var det vår hullsponsor Alti Forvaltning AS sin tur – med greensome-turneringen Alti Birdie.   I likhet med forrige turnering ble også denne gang trøndersk seier.  Ekteparet Berit Elin og Ole Christian Belsaas fra Byneset GK vant Alti Birdie med sine 41 poeng, et poeng bedre enn Marius Kvande og Terje Kvande på 2. plass.

Alti-direktør Lars Ove Løseth spilte sammen med Randi Moe Sæter i Alti Birdie.  Duoen slo til med en knallsterk eagle på hull 4 !

Årets turneringssesong ble som vanlig avsluttet med parturneringen Hjortescramble lørdag 3. oktober. Hele 52 deltakere (ny rekord) stilte til start i den populære og tradisjonsrike parturneringen, som markerer at det er tid for at hjorten får overta ansvaret på baneområdet.

Brit Røsand / Allan Troelsen ble årets vinnere, med Arnstein Hilstad Garte / Geir Garte på 2. plass og Andreas Rødsand / Trond Kr. Grødal (Kristiansund om Omegn GK) på 3. plass.

Malin Røen og Anders Fridtjof Røen stilte under lagnavnet «Røen & the Golfbitch».   Foto:  Linda Christine Magnus-Andresen

Rundevinnere Intersport Cup 2020:
Runde 1:  Lasse Vaseng Hansen og Dagrun Dyrnes Stromberg
Runde 2:  Marius Kvande og Marit Sveen Kvande
Runde 3:  Kjell Øyen / Marius Kvande og Dagrun Dyrnes Stromberg
Runde 4:  Lasse Vaseng Hansen / Torstein Snekvik / Palmar Brennskag og Laila Eriksen Østbø
Runde 5:  Nils Magne Røen / Torstein Snekvik / Ken Marius Pedersen og Malin Røen
Runde 6:  Lasse Vaseng Hansen og Malin Røen
Runde 7:  Ken Marius Pedersen og Tove Hilstad Garte
Runde 8:  Ken Marius Pedersen og Malin Røen
Runde 9:  Marius Kvande og Dagrun Dyrnes Stromberg

Eldste- og yngstemann – Kjell Øyen og Marius Kvande – delte seieren i runde 3 av årets Intersport Cup.

Palmar Brennskag og Torstein Snekvik delte seieren i runde 4, mens Lasse Vaseng Hansen kom inn etter at «vinnerbildet» ble tatt – og gjorde også krav på en andel av førsteplassen 🙂

Sammenlagtresultater Intersport Cup 2020 – menn (36 deltakere med  totalt 162 deltakelser):
1. Lasse Vaseng Hansen            486 poeng
2. Marius Kvande                       484 poeng
3. Ken Marius Pedersen            447 poeng
4. Terje Kvande                           341 poeng
5. Odd Sæther                              336 poeng
6. Kjell Øyen                                 328 poeng

Lasse Vaseng Hansen ledet Intersport Cup sammenlagt hele sesongen, men det ble likevel spennende på slutten da Lasse måtte stå over pga. skade – og vant til slutt med bare 2 poeng foran Marius Kvande (som vant siste runde).

Sammenlagtresultater Intersport Cup 2020 – kvinner (7 deltakere med totalt 31 deltakelser):
1. Malin Røen                               537 poeng
2. Tove Hilstad Garte                  530 poeng
3. Dagrun Dyrnes Stromberg    520 poeng

Rundevinnere Surnadal Sparebank Challenge 2020:
Runde 1:  Jan Terje Moen og Tove Hilstad Garte
Runde 2:  Jan Terje Moen og Dagrun Dyrnes Stromberg
Runde 3:  Helge Wiig og Dagrun Dyrnes Stromberg
Runde 4:  Kjell Øyen og Tove Hilstad Garte
Runde 5:  Knut Haugen og Heid Snekvik
Runde 6:  Knut Haugen og Randi Moe Sæter

Sammenlagtresultater Surnadal Sparebank Sparebank Challenge 2020 –  menn (31 deltakere med totalt 103 deltakelser):
1. Ken Marius Pedersen                                                                  16 netto slag
2. Jan Terje Moen                                                                              20 netto slag
3. Magnus Snekvik / Jan Ove Bævre                                              23 netto slag
5. Knut Haugen / Kjell Øyen / Jens Settemsdal                            25 netto slag

Ken Marius Pedersen var utilnærmelig i årets Surnadal Sparebank Challenge.

Sammenlagtresultater Surnadal Sparebank Challenge 2020 – kvinner (7 deltakere med totalt 28 deltakelser):
1. Tove Hilstad Garte / Heid Snekvik                                             25 netto slag
3. Dagrun Dyrnes Stromberg                                                          26 netto slag

Heid Snekvik kom sterkt på slutten sesongen, samtidig som Tove Hilstad Garte måtte stå over et par runder pga. operasjon – og de damene delte like godt seieren mellom seg.   Her er Heid i aksjon i siste runde – regnvær og skodde hindret ikke en solid score.

Alt i alt har vi hatt hele 858 turneringsdeltakelser på tilsammen 30 turneringer gjennom sesongen 2020, mot 641 deltakelser på 34 turneringer i 2019.   I antall deltakelser er dette en økning på ca 34%, noe som selvfølgelig er meget gledelig.

Her finner du resultatene fra (nesten) alle turneringene på Surnadal Golfpark i sesongen 2020:
http://surnadal-golfklubb.no/turneringer/#/customer/317/schedule
(for å finne Sissener Classic Tour og Surnadal Sparebank Open må du søke opp turneringene i Golfbox)

Her er flotte representanter for ungdommene som har vært ivrige turneringsdeltakere i sesongen 2020.  Fra venstre Audun Moen Skei, Håkon Sæther, Lars Ove Løseth, Erik Nes Aune, Andreas Dalsegg Sæter og Tor Helge Taagvold.

Noe av økningen i turneringsdeltakelse denne sesongen kan nok forklares med koronasituasjonen – som har medført både liten fotballaktivitet og langt mindre reiseaktivitet enn vanlig.  Ikke minst er det gledelig å registrere at det har vært betydelig flere unge spillere på golfbanen i år.    Men vi ser også at det flere spillere fra andre klubber som har deltatt i turneringene våre i 2020, og det skyldes både aktiv markedsføring – men ikke minst en fantastisk flott golfbane som trekker stadig nye spillere hit.

Det har også svært stor betydning for våre arrangement at vi har en veldrevet golfkafé hver eneste helg gjennom hele sesongen. Kafésjefene våre – Brit Røsand og Dagrun Dyrnes Stromberg – har lagt til rette for et bra opplegg, med oppsett av mannskapslister, ordnet med innkjøp osv.  Og ikke minst tilrettelagt for smitteverntiltak i forhold til koronasituasjonen.

Det er mange som har lagt ned en stor innsats for å skape et attraktivt tilbud her – som f.eks. Malin Røen og Haldis Vitsø under Surnadal Sparebank Open.

Foruten kaffe, bakels, kaker, brus og sjokolade har det også vært pølse med brød ved flere anledninger, samt fiskeburger med salat og brød under Surnadal Open 4. juli.

Marit Sveen Kvande og Maja Bjørnaas hadde ansvaret for golfkaféen i Surnadal Open.

Vi vil også takke alle våre sponsorer som engasjerer seg ekstra ved å arrangere sponsorturneringer.  Surnadal Sparebank (som står bak flere turneringer hvert eneste år!), Intersport Olaf Moen eftf AS med Intersport Cup, og Norske Filter, Talgø Møretre, Sulland og Alti med hver sin par-/lagturnering. Kanskje enda flere sponsorer blir med som turneringsarrangører sammen med oss neste sesong?

Velkommen tilbake til våre turneringer og andre arrangement på Surnadal Golfpark i 2021 🙂

mvh Knut Haugen
turneringsleder 2020